Jdi na obsah Jdi na menu
 


Trocha histórie

16. 2. 2009

Historie Broukovce

 

Všechno to začalo premiérou pohádky „O kouzelném jablíčku“ 5. 9. 1999, ještě pod hlavičkou divadla „Hrdobec“ Po tomto představení dala část souboru najevo, že touto cestou nechce jít, a tak jsme se za oboustranného mrmlání rozdělili do dvou souborů.  Tolik k době „před Broukovcem“.

Nedlouho poté nás čekala repríza zmíněné pohádky a my jsme stáli před problémem jaký název divadla zvolíme pro plakáty. Jako správní straníci jsme si na jedné zkoušce (schůzi) zadali jasné úkoly a cíle – tedy že do příští zkoušky (týden) každý něco vymyslí. A tak, jak se nestalo nikdy před tím ani potom, se opravdu některé návrhy vylouply.

Ve vší skromnosti začnu sebou. Přinesl jsem tehdy návrh názvu „Broukovec“. Nevím, proč mě to slovo napadlo, ale nejspíš jsem chtěl zachovat stejně nesmyslnou vazbu na jakýsi hmyz, jako má v české kultuře „Hrdobec“. Druhý návrh přinesl vždy aktivní Karel Krejčí, a to „Kamdivadlo“ s tím, že je to nejen narážka na Kamenici, ale i slovní hříčka ve smyslu kam že to naše divadlo kráčí, a pokud si matně vzpomínám, našli jsme při bouřlivé debatě ještě několik dalších možných významů a vysvětlení. Zkrátka. Diskuse se vedla pečlivá, zevrubná a dlouhá a na jejím konci jsme jakýmsi referendem dospěli k absolutní remíze, čili jak se teď moderně říká, k patové situaci.

Následovala další z mnoha kuřáckých přestávek, při které padla ta zásadní myšlenka, že můžeme pohodlně spojit oba názvy v jeden – Broukovcovo Kamdivadlo. Vím celkem přesně, že to vymyslel Aleš, ale nejsem si jist, který z našich Alešů to byl. Ovšem prvotřídní bejkárny  čas od času zahlásil Aleš Hejgrlík, takže podezření z autorství padá spíše na něho.

Je dnes už úplně neuvěřitelné, že jsme se tenkrát dokázali tak rychle dohodnout, protože od té doby toto naše divadelní historie již nezaznamenala.

Za připomenutí ještě stojí fakt, že celkem v zápětí se přišlo na to, že ten pan Broukovec, co mu divadlo patří, má křestní jméno Jaromír, tituluje se ing. a je to známý bohém z Prahy.

P.Č.

 

 

 

 

 

 

-pc-